Mamibio vám přeje krásné letní prázdniny plné zážitků! Hlavně na sebe buďte opatrní! Nikol ♥

Vitamín D, proč je pro nás tak důležitý?

Vitamin D je tuky rozpustná látka, která je klíčová pro mnoho funkcí v těle. Jednou z jeho hlavních funkcí je podpora zdraví kostí a zubů tím, že pomáhá tělu absorbovat vápník z potravy. Má také vliv na imunitní systém, nervový systém, svalovou funkci a regulaci buněčného růstu.

 

Existují dvě hlavní formy vitaminu D:

 • Vitamin D2 (ergokalciferol): Tato forma vitaminu D se nachází v rostlinných potravinách, jako jsou například houby.

 • Vitamin D3 (cholekalciferol): Toto je forma vitaminu D, která se vyrábí v kůži pod vlivem slunečního záření a je také k dispozici ve formě doplňků. Najdeme jej také v živočišných potravinách, jako jsou vaječné žloutky nebo tučné ryby. Vitamin D3 se považuje za účinnější formu pro zvýšení hladiny vitaminu D v krvi.

 

Kromě slunečního záření a stravy mohou být doplňky vitaminu D užitečné pro lidi, kteří nedostávají dostatečné množství tohoto vitaminu z těchto zdrojů. Nedostatek vitaminu D může vést k řadě zdravotních problémů, včetně oslabených kostí, svalové slabosti, snížené imunity a rizika některých onemocnění.

Je důležité dbát na to, aby vaše hladiny vitaminu D byly v optimálním rozmezí. Nicméně, před zahájením užívání doplňků vitaminu D je vždy nejlepší konzultovat s lékařem, protože nadbytek vitaminu D může způsobit vedlejší účinky a mít negativní dopady na zdraví. Lékař může doporučit test hladiny vitaminu D v krvi a na základě výsledků vám doporučit vhodnou dávku doplňků, pokud je to nutné.

 

Je dobré užívat vitamín D z několika důvodů, protože tento vitamin hraje důležitou roli v mnoha funkcích těla.

Zde jsou některé hlavní důvody, proč je dobré užívat vitamín D:

 • Zdraví kostí a zubů: Vitamín D je klíčový pro absorpci vápníku a fosforu z potravy, což je nezbytné pro zdraví kostí a zubů. Nedostatek vitamínu D může vést k oslabeným kostem (křivice u dětí a osteomalacie u dospělých).

 • Podpora imunitního systému: Vitamín D hraje roli v regulaci imunitního systému a pomáhá tělu bojovat proti infekcím a chorobám. Nízké hladiny vitaminu D mohou zvýšit riziko infekčních onemocnění.

 • Svalová funkce: Vitamín D má vliv na svalovou funkci a sílu. Nedostatek vitamínu D může přispět k svalové slabosti a bolestem svalů.

 • Podpora kardiovaskulárního zdraví: Některé studie naznačují, že dostatečný příjem vitamínu D může pomoci snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou srdeční choroby a vysoký krevní tlak.

 • Regulace nálady: Existuje spojitost mezi nízkými hladinami vitamínu D a depresí. Vitamin D může hrát roli v regulaci nálady a duševního zdraví.

 • Podpora hormonálního zdraví: Vitamín D má vliv na produkci některých hormonů v těle, což může mít vliv na hormonální rovnováhu a zdraví.

 

Doporučená denní dávka vitamínu D se může lišit podle věku, pohlaví, zdravotního stavu a dalších individuálních faktorů.

Nicméně, zde jsou obecná doporučení pro dospělé podle americké agentury National Institutes of Health (NIH):

 • Dospělí do 70 let: 600 IU denně
 • Dospělí nad 70 let: 800 IU denně

Avšak rozumný příjem by měl být alespoň 2000-3000 IU.

Pro děti jsou doporučené dávky vitamínu D následující:

 • Děti do 12 měsíců: 400 IU (10 mcg) denně
 • Děti ve věku 1-18 let: 600 IU (15 mcg) denně

Avšak rozumný příjem by měl být alespoň 1000-2000 IU.

 

Je třeba si uvědomit, že tato doporučení mohou být upravena v závislosti na individuálních potřebách a zdravotním stavu. Například lidé žijící v oblastech se slabším slunečním zářením nebo ti, kteří mají omezenou expozici slunci, mohou potřebovat vyšší dávky vitamínu D. Naopak, lidé s nadměrnou expozicí slunci nebo určitými zdravotními problémy mohou potřebovat nižší dávky.

 

V ČEM JE VITAMÍN D DŮLEŽITÝ PRO NÁŠ IMUNITNÍ SYSTÉM ? 

Vitamin D je důležitý pro imunitní systém z několika důvodů:

 • Imunomodulační účinky: Vitamin D má schopnost modulovat imunitní odpověď těla. To znamená, že může regulovat aktivitu imunitního systému, aby reagoval vhodně na různé infekce a choroby.

 • Antimikrobiální účinky: Vitamin D může přímo působit proti patogenům (mikroorganismům způsobujícím nemoci) tím, že zvyšuje produkci antimikrobiálních látek, které bojují proti infekci.

 • Regulace zánětu: Vitamin D může pomoci regulovat zánětlivé procesy v těle. Zánět je klíčovou součástí imunitní odpovědi, ale pokud není řádně regulován, může vést k chronickým zánětlivým onemocněním. Vitamin D může pomoci udržovat zánětlivou odpověď pod kontrolou.

 • Podpora tvorby imunitních buněk: Vitamin D může podporovat tvorbu a diferenciaci imunitních buněk, jako jsou T-lymfocyty a makrofágy, které jsou klíčové pro imunitní odpověď.

 • Prevence autoimunitních onemocnění: Některé studie naznačují, že nedostatek vitaminu D může zvyšovat riziko vzniku autoimunitních onemocnění, jako je roztroušená skleróza, revmatoidní artritida a lupus. Vitamin D může pomoci chránit tělo před těmito stavy tím, že podporuje zdraví imunitního systému.

 

Celkově má vitamin D široký vliv na imunitní systém a jeho správná úroveň v těle je důležitá pro ochranu před infekcemi, podporu zánětlivých procesů a prevenci autoimunitních onemocnění.

 

Vitamin D se nachází v několika potravinách, i když přirozeně není v mnoha zdrojích potravy ve vysokých koncentracích.

Zde jsou některé potraviny, které jsou přirozeně bohaté na vitamin D:

 • Tukové ryby: Tukové ryby jsou jedním z nejlepších přirozených zdrojů vitaminu D. Mezi ně patří losos, tuňák, makrela, sleď, sardinky a sledě.

 • Rybí játra: Rybí játra, zejména z tresky, jsou také bohatým zdrojem vitaminu D.

 • Žloutky: Vitamín D se nachází v žloutku, což z něj činí přirozený zdroj vitamínu D.

 • Játra: Játra zvířat mohou obsahovat určité množství vitaminu D.

 • Houby: Některé druhy hub mohou obsahovat malé množství vitaminu D, zejména pokud byly ozařovány sluncem.

 • Potraviny obohacené: Mnoho potravin, jako jsou některé druhy mléka, džusů, cereálií a rostlinných nápojů, je obohaceno vitamínem D.

 • Různé další potraviny: Některé další potraviny, jako jsou sýry, máslo, maso a vejce, mohou obsahovat malé množství vitaminu D.

 

Je vhodné užívat vitamin D pravidelně, a to zejména pokud máte nízkou expozici slunci, nedostatečný příjem vitamínu D z potravy nebo jste v rizikové skupině pro nedostatek tohoto vitaminu.

Zde jsou některé situace, kdy je vhodné zvážit užívání vitamínu D:

 • Máte omezenou expozici slunci: Pokud žijete v oblastech se slabším slunečním zářením nebo máte práci nebo životní styl, který vám neumožňuje strávit dostatečný čas venku na slunci, může být užitečné užívat doplňky vitaminu D.

 • Máte málo potravin bohatých na vitamin D ve stravě: Pokud nejíte dostatek potravin bohatých na vitamin D, jako jsou tukové ryby, rybí játra, žloutky a obohacené potraviny, může být doporučeno užívat doplňky.

 • Jste ve vyšším věku: S věkem může být obtížnější tělu absorbovat vitamín D z potravy a syntetizovat jej ze slunečního záření. Lidé ve vyšším věku mohou mít zvýšené riziko nedostatku vitaminu D a mohou tedy mít prospěch z užívání doplňků.

 • Jste v těhotenství nebo kojíte: Během těhotenství a kojení je důležité mít dostatečný příjem vitaminu D, aby se podpořil zdravý vývoj plodu a kojenců. Pokud nedostáváte dostatečné množství vitaminu D z potravy a slunce, může být doporučeno užívat doplňky.

 • Máte zvýšené riziko nedostatku: Některé skupiny lidí, jako jsou jedinci s tmavou pletí, lidé s obezitou, lidé s určitými trávicími problémy, lidé s omezeným trávením tuků nebo lidé s určitými stavy (například Crohnova nemoc), mohou mít zvýšené riziko nedostatku vitaminu D.

 

Níže naleznete sortiment vitamínu D, prvotřídní kvality, kterou u našich výrobců důkladně kontrolujeme za vás.

 
 Mamibio
 
 
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz